Blaho dáva na OH kvalifikácii v Poznani najviac šancí C2 a K2.

Pozornosť fanúšikov slovenskej rýchlostnej kanoistiky pútali v posledných dvoch sezónach hlavne unikátne výsledky zlatonosného štvorkajaku.

TASR / SZRK | 20.12.2003 11:15:45

Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Bača, ktorý získal štyri tituly majstrov sveta, tri prvenstvá na ME a na tohtoročnom svetovom šampionáte v americkom Gainesville vybojoval na kilometri pre Slovensko zatiaľ jedinú miestenku na OH 2004 v Aténach. Na májovom európskom šampionáte v poľskej Poznani však budú stredobodom záujmu ďalšie slovenské lode, ktoré sa v rámci olympijskej kvalifikácie popasujú o účasť na najväčšom sviatku svetového športu.

Reprezentačný tréner Pavel Blaho v súvislosti s poznaňským šampionátom pripisuje najväčšie šance vybojovať olympijskú miestenku dvojkajaku Róbert Erban, Juraj Kadnár a deblkanoe Peter Páleš, Ján Kubica. V K2 môže prekvapiť najlepšia slovenská rýchlostná kanoistka za rok 2003 Martina Kohlová, ktorá by sa mala predstaviť v Poznani v jednej lodi s Ivanou Kmeťovou alebo Janou Oršulovou.

"Na európsky šampionát do Poznane pocestujeme s jasným cieľom vybojovať ďalšie miestenky do Atén, hoci konkurencia bude určite tvrdá. Deblkanoe Páleš, Kubica sa na tohtoročných MS na 1000 m prebojovalo do A-finále, stále nás mrzí nevydarený finiš semifinále na 500 m, kde v prípade postupu medzi finálovu deviatku mali obaja reálne šance získať olympijskú miestenku. Na výkone dvojkajaku Erban, Kadnár sa do určitej miery podpísali Jurajove zdravotné problémy v úvode sezóny, keď obaja štartovali na významnej regate spolu v jednej lodi po prvý raz až začiatkom júla na podujatí Svetového pohára v chorvátskom Záhrebe. Obe lode však už viackrát potvrdili príslušnosť k svetovej špičke, veď Erban s Kadnárom boli vlani na ME v Szegede na 1000 m strieborní a verím, že v aj v Poznani potvrdia svoje ambície. Martina Kohlová v tomto roku ukázala veľký výkonostný progres a po úspešnom účinkovaní v juniorskej kategórii má predpoklady na to, aby sa aj medzi seniormi postupne zaradila medzi špičku. V Gainesville zažila debut na vrcholnom podujatí a aj tam potvrdila veľký talent, keď spolu s Oršulovou skončili v A-finále na 200 m na ôsmej pozícii," povedal reprezentačný tréner slovenských rýchlostných kanoistov Blaho.

Podľa marketingového manažéra Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Branislava Kohla má Slovensko v talóne aj ďalšie kvalitné lode, ktoré by sa postupne mohli výraznejšie etablovať na medzinárodnej scéne. "Veľa slovenských športových fanúšikov vníma rýchlostnú kanoistiku predovšetkým prostredníctvom úspechov bratov Riszdorferovcov, Vlčeka a Baču v K4, no zabúdajú, že aj ďalšie slovenské lode majú potenciál uspieť na významných podujatiach a regatách a vystúpiť tak z určitého tieňa. Pozitívom je, že do popredia sa začínajú dostávať aj nové posádky, ktoré predstavujú zdatnú domácu konkurenciu dlhoročným stálicam. V K2 vyrastá Kadnárovi s Erbanom konkurencia v posádke Ľuboš Nemec, Juraj Tarr, ktorá v tomto roku na kilometri triumfovala na predolympijskej regate na novovybudovanom kanáli Schinias v blízkosti Atén. Dobré predpoklady dosiahnuť úspešné výsledky na 500 m majú Andrej Wiebauer s Erikom Noskovičom, na tohtoročnom domácom šampionáte na Zelenej Vode zdolali na tejto trati Kadnára s Erbanom. Medzi kajakárkami šliapu skúsenej Marcele Erbanovej na päty Martina Kohlová i Ivana Kmeťová, ktorá na Zelenej Vode zvíťazila na 1000 i 500 m trati. Kohlová s Kmeťovou by už v budúcej sezóne navyše mohli vytvoriť silný dvojkajak. Veľkú perspektívu má aj kajakár Pavol Maťaš, veď na tohtoročných juniorských MS v japonskom Komatsu bol na oboch tratiach tesne za medailovými stupňami," povedal marketingový manažér SZRK Branislav Kohl.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Blaho dáva na OH kvalifikácii v Poznani najviac šancí C2 a K2.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2024
1. KOM
100,0%
421,50
2. ŠAM
62,9%
265,00
3. PIE
61,6%
259,50
4. NOV
58,7%
247,50
5. ŠKP
45,6%
192,00
Nedávne a najbližšie podujatia
KP juniori a U23
10.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
SP Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
SP Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
ME Majstrovstvá Európy - šprint juniori U23
27.06.2024 | Bratislava, SVK
SP Novácka päťstovka
06.07.2024 | Nováky, Jazero
MS Majstrovstvá sveta - šprint veteráni
12.07.2024 | Plovdiv, POL
SP Pohár Interu
13.07.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.