Bieloruská K4 vystriedala Slovákov na tróne.

Slovenská športová verejnosť si v posledných rokoch už akosi zvykla na to, že komárňanský štvorkajak nosí z vrcholných podujatí v rýchlostnej kanoistike medaily. Už to, že chlapci neprivezú zlato, chápu mnohí ako sklamanie. Súrodenci Richard a Michal Riszdorferovci s Erikom Vlčekom, s ktorými na poste zadáka lode v posledných rokoch jazdili Juraj Bača, Róbert Erban a momentálne s nimi bojuje Juraj Tarr, však tiež nie sú stroje. Vlani na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu si vypádlovali na 1000 m "iba" striebro, minulý týždeň sa v nemeckom Brandenburgu stali na tej istej trati vicemajstrami starého kontinentu. V oboch prípadoch sa z najjagavejšieho kovu tešili Bielorusi. "Oni prekukli našu taktiku. My sme päťsto metrov od dvesto päťdesiatky po sedemsto päťdesiatku vždy išli maximálne tempo a súperov sme zlomili. Tam sme všetkým odskočili a potom sme to už dotiahli do konca. Iste Bielorusom trvalo poriadnu chvíľu, kým natrénovali toho toľko, aby boli schopní uplatniť ten svoj zdrvujúci záver," snažil sa odhaliť podstatu bieloruského úspechu Juraj Tarr.

SITA, zs;kj;mj | 30.06.2009 13:09:05

"Ja si myslím, že naši zvolili tú najlepšiu taktiku. Od začiatku to napálili naplno, čo to išlo. Momentálne majú veľmi dobre natrénované dve dvesto päťdesiatky. Z toho maximálne vyťažili, po polovici trate viedli, oni vlastne robili preteky. Po asi šesťsto metroch nasadili Bielorusi tak, ako to vedia momentálne azda len oni, a veľmi rýchlo išli na čelo štartového poľa," vrátil sa k pretekom na majstrovstvách Európy reprezentačný tréner Pavel Blaho.

Zdá sa teda, že po slovenskej ére, ktorá trvala prakticky od začiatku tisícročia, prichádza bieloruská. "Keď si všimnete tú bieloruskú posádku, je vidieť, že sú to poriadni chlapi. Myslím si, že základom ich úspechov je genetická vybavenosť jednotlivých pretekárov. A samozrejme, mimoriadne tvrdá práca. Teraz začínajú zbierať úspechy. Je jasné, že momentálne majú v porovnaní s nami niečo navyše. Prejavuje sa to v tých koncovkách, kde oni dokážu vyšpičkovať zábery a vyhrávajú. Treba s nimi aj v budúcnosti počítať. Sú momentálne v obrovskej pohode, bez stresu. Je to veľmi silná posádka, veľmi silný súper," zložil poklonu svojim premožiteľom Erik Vlček. "Každý by chcel byť na tróne. Oni to už tiež skúšali dlhé roky. Na olympiáde im to vyšlo a získali sebaistotu. Určite sa budú chcieť udržať na čele čo najdlhšie, ako sme to dlhé roky potvrdzovali my. Je to normálna vec. Jeden nemôže byť večne na strope. Vždy príde niekto nový, niečo sa môže stať," pridal Juraj Tarr.

Hlavný tréner slovenskej reprezentácie Pavel Blaho vidí príčiny "výmeny kráľa" aj v ďalších faktoroch: "Bielorusi majú na to z jednoduchého dôvodu - jazdia všetky trate od dvojstovky až po kilometer, jazdia štvorkajak aj dvojkajak. V Brandenburgu si presadali z jednej lode do druhej. Ten základ majú veľmi dobrý. Sú to silné typy športovcov. Ale je to vidno aj v iných športoch, kde nás momentálne valcujú - či je to hokej, basketbal a už aj kanoistika. Sú to mimoriadne silní ľudia.“

Slovenský štvorkajak teda musel prepustiť pozíciu svetového lídra. Všetci však veria, že to je len prechodný stav. V kvartete zverencov kormidelníka Tibora Soósa cítiť odhodlanie vrátiť sa na piedestál. "Určite urobíme všetko pre to, aby sme ich zlomili najneskôr do londýnskej olympiády,“ vyjadril presvedčenie za všetkých Juraj Tarr.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Bieloruská K4 vystriedala Slovákov na tróne.“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.