Bača tvrdí, že bronz nie je dobre ocenený, prémia 800 tisíc je málo.

Prémia 800.000 korún pre posádku bronzového štvorkajaku Michal Riszdorfer, Richard Riszdorfer, Juraj Bača, Erik Vlček vyvolala nespokojnosť najmä u Juraja Baču, ktorý na tlačovej besede v Aténach pripomenul, že slovenský štvorkajak je svetový unikát. Jeho posádka získala bronzovú olympijskú medailu, hoci na Slovensku nie je ani jedna regulárna trať na rýchlostnú kanoistiku. Keď mu novinári po návrate domov tento jeho pamätný výrok pripomenuli, reagoval: "Neviem ako je to možné. Ale toto určite nie je najdôležitejší problém... Ani nie problém, ale vec, ktorú by sme teraz mali riešiť vzhľadom na to, že sme iba prišli domov."

TASR, šž, ms | 04.09.2004 15:22:20

Ako Bača ďalej uviedol, absenciu spomínanej dráhy teraz nepovažuje za najdôležitejšiu vec. Jeho i kolegov z lode viac trápi to, že pri čítaní dennej tlače zistili, že ľudia na Slovensku si nevážia ich bronzovú medailu tak, ako by si mali. "Viac sa teraz budeme zaoberať zabezpečovaniu našich sociálnych istôt a odmien a tých ostatných ocenení," zdôraznil hovorca komárňanského štvorkajaku a pokračoval: "Preto že sme zistili, že to nefunguje tak, ako sme si doteraz mysleli. Preto cítime, že nás akosi vyšachovali z toho poradia medzi jednotlivcami, dvojicami a kolektívmi. Akosi nás nevedia zaradiť a my máme taký dojem, že túto našu bronzovú medailu si necenia tak, ako sme si mysleli. Takže teraz bude prvoradé naše zabezpečenie po tej sociálnej oblasti, po zdravotnej a tak. Nechcem sa do toho už teraz nejako extra obúvať, ale počkám si na to, čo bude, čo sa bude diať a podľa toho sa zariadime" dodal Juraj Bača. Nepáči sa im, že reprezentant, ktorý získal bronz v individuálnej súťaži na OH, dostal odmenu 600.000 Sk, kým oni štyria za taký istý bronz iba 800.000 spolu. Dvojnásobným olympijským víťazom Hochschornerovcom pridali za triumf v Aténach za to, že sú v lodi dvaja, no im to, že sú v lodi štyria, nikto pri odmenách nezohľadnil. Takže nie div, že sa právom cítia nedocenení. Veď oni po rozdelení dostali peniaze ako piata kajakárka Marcela Erbanová. "Kompetentní akosi stále nevedia nájsť miesto a ten správny pomer, ktorým by mali oceniť našu bronzovú medailu," tvrdil Bača.

Keď sa reč dostala k finálovej prehre s Maďarmi, Juraj Bača opäť oponoval: "Tak my sa na to nepozeráme ako na prehru. My sa na to pozeráme ako na výhru. My sme tú medailu vyhrali. Bronzové medaily sa na olympiáde nerozdávajú zadarmo," zdôraznil člen bronzového plavidla. "A to, že sme sa viac neradovali, to nebolo z toho, že sme boli sklamaní, ale z toho, že sme boli veľmi unavení a že sme na trati podali stopercentný výkon. Tá súťaž nám dala tak zabrať, že Erik Vlček ledva zvládol ceremoniál," vysvetľoval Bača. "Takže to nebol odraz sklamania, ale viac menej skôr veľkej únavy. Získať medailu na olympiáde je určite nádherný pocit. Takže my sme tú medailu určite vyhrali," dokončil člen posádky besedu o hodnote a cene čerstvo získanej bronzovej medaily.

Diskusia k článku:

Martin Misik

Chlapci z K4, srdecne gratulujem. Drviva vacsina kanoistickeho hnutia obrovskym obdivom a uznanim ocenila Vasu historicku medailu. Nehazardujte vsak so ziskanymi sympatiami. Nehradil predsa Olympijsky vybor Vasu niekolkorocnu nakladnu pripravu kazdemz z Vas (ako inym clenom TOP teamu) v plnej miere a nie len 1/4? Stastie ze zlato neziskala slovenska osemveslica. To by si plnu vysku odmeny narokovali vsetci deviati (ani kormidelnik nie je od macochy).

Anonym

Uvedom si prečo robíš tento šport, myslím že ked chceš

športovať za prachy tak si si mal vybrať iní šport a nie kanoistiku. Keď nebudeš športovať pre prachy tak možno aj budete olympijský víťazy...

Anonym

Elnézést attól,aki nem ért magyarul!Ez valóban kevés. Ez a K-4 Olimpián szerzett bronzérmet és ezt az eseményt az egész civilizát világ nézte.Így kiválóan reklámozta Szlovákiát az eredményhirdetéssel együtt kb.8 percig.

Az,hogy ők nem voltak teljesen elégedettek, az is a tökéletességre törekvésüket dicséri.Ha megbecsülnék őket, akkor sok gyerek követné példájukat, ami megtakarítást jelentene hosszútávon a szlovák egészségügynek, kevesebbet kellene költeni betegekre, drogprevencióra,stb. Sz.K. magyar kajakedző

Sýkora Ivan

pre mňa osobne je to jasne ako facka, 4 medaily znamenajú 4*800tisíc, takáto násobilka sa učí na ZŠ, SOV ju asi vynechal....zial zijeme na Slovensku, takze zvykajme si, ale je dobre, ze sa Juraj Baca ozval

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.