Alandy

Keď mi začiatkom júla zavolali veľkí výmyselníci Jožo Páleš a Jano Gazda, že vymysleli ďalšiu netradičnú vodácku akciu s názvom " Alandy 2003 ", ani na chvíľku som nezaváhal. O týždeň už uháňalo autíčko s poskakujúcim vlečíkom, na ktorom sa dôstojne viezli 4 morské kaj aky do Gdanska.

Dico Mišík, Slovenská kanoistika XXI | 31.12.2003 01:06:19

Po 18 hodinovej plavbe trajektom pristávame vo švédskom Nynänhamne asi 40 km južne od Stockholmu. Tešíme sa krásnemu slnečnému počasiu a nikoho z nás ani nenapadlo, že nám vydrží po celú dobu nášho škandinávskeho pobytu. Presúvame sa cez Stockholm do prístavného mestečka Kapellshämnu. Za 2,5 hodiny sme sa ďalším trajektom preplavili do centra Alandského súostrovia, rozprestierajúceho sa v Baltickom mori medzi Svédskom a Fínskom, do prístavu a zároveň hlavného mesta Mariehamnu. Alandské súostrovie sa vynorilo z mora približne pred 10 000 rokmi a tvorí ho asi 6500 ostrovov a ostrovčekov, väčšinou neobývaných. Teraz patria Alandy Fínsku, predtým boli švédske a ruské.

Naša prvá cesta viedla do informačnej kancelárie, kde sme si kúpili podrobnú mapu súostrovia. Bez nej by sme sa asi medzi ostrovmi motali dodnes. Najväčší problém nastal, keď sme do kajakov balili potrebné veci na týždenné putovanie. Čo sa nezmestilo, zostalo v aute, ktoré sme pokojne zanechali v lesíčku, pretože tam sa napodiv ešte stále nekradne.

Počas šesťdňového putovania ľudoprázdnym, ale nesmieme príťažlivým ostrovným svetom sme sa plavili okolo desiatok väčších či menších skalných ostrovov. V niektorých oblastiach boli porastené borovicami a briezkami, mnohé boli však holé, skalnaté, dohladka obrúsené ľadovcom. Všade v puklinách skál nádherné kvietky, ako v najkrajších záhradných skalkách.

Problémom bolo stanovanie. Pre dva malé stany sa vždy našla vhodná plošinka, ale kolíky sa na nej neuplatnili. Namiesto nich sa používajú kamene, ktoré sme na niektorých miestach našli po našich predchodcoch. Všetky táboriská boli nádherné, s ďalekými výhľadmi, a slnečné. Keďže slnko zapadalo iba na chvíľku, okolo polnoci, bolo stále príjemne teplo, a čo nás najpríjemnejšie prekvapilo, skaly boli tak vyhriate, že sme sa v noci cítili ako v komfortných bytoch s podlahovým kúrením. Prežili sme prakticky celý týždeň v tričkách. Aj voda bola príjemná na kúpanie. Väčšinou bolo bezvetrie alebo iba slabý vetrík. Iba tretí deň plavby nás zaskočil silný severák vytvárajúci na otvorených vodných plochách vysoké vlny. Tu sme ocenili výborné jazdné vlastnosti morských kajakov. Keďže plánovaná trasa viedla proti vetru, čo sa ukázalo dosť tvrdé, stočili sme sa na juhovýchod, pomedzi reťaz malých ostrovov, kde sa dalo občas skryť do závetria. Na úsekoch, kde nám severák riadne dul do chrbtov sme sa cítili ako pri splavovaní mohutnej horskej perejnatej rieky.

Počas šiestich dní sme prepádlovali asi 120 km dlhý okruh, oboplávali sme tri väčšie zoskupenia ostrovov, ktoré sa nachádzajú východne od Marienhamnu a nesú pomenovanie Lumparland, Főglő a Lemland. Zaujímavé bolo ako sa každý deň menil charakter ostrovov. Aj občasnú makačku na šírom mori striedalo zväčša pohodové pádlovanie medzi ostrovčekmi. A tie úžasné zákutia! Červené či žlté skaly porastené sýtozelenými lesmi, obsypané bielymi, žltými, ružovými a fialovými kvetinami, a k tomu modré nebo odrážajúce sa v hlbokom mori. Užasná pohoda, nádherné večery a rána na táboriskách, čas na rozjímanie. Príroda prekonala naše očakávania.

Nazreli sme do čarokrásneho sveta Aland a uchvátil nás. Priľnuli sme aj k našim morským kajakom, ktoré nám umožnili zažiť ďalšiu dimenziu vodáctva. Sú to báječné lode umožňujúce objavy nových báječných miest. Nezaváhajte! Janovi a Jožovi už vŕtajú v hlave nové, neopakovateľné plány.

Dico Mišík

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Alandy“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Trenčianska regata
22.06.2024 | Trenčín, Lodenica KK TTS
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.