4 otázky pre Rada Rusa, reprezentanta v marátone

Dlho mi vŕtali v hlave Radove slová o taktickej chybe na MS v maratóne, kde skončil opäť na nepopulárnej štvrtej priečke. Až som sa opýtal a tak vznikli tieto 4 otázky pre Radoslava Rusa, reprezentanta v marátone

Sýkora Ivan | 07.03.2004 06:22:32

Niekoľko mesiacov uplynulo od MS v maratóne, kde si získal vynikajúce 4.miesto, už v našom letnom rozhovore sme spomenuli, že hodnotia sa len medaily a žiaľ táto takzvaná zemiaková medaila medzi tie cenené nepatrí. Ako vnímaš svoje vystúpenie ty teraz s odstupom času ? Popíš nám aj celkové prostredie a atmosféru pretekov ?

V Španielsku býva vždy dosť divákov a doslova lemujú brehy. Ale keď porovnám tieto MS s minuloročnými, ktoré boli tiež v Španielsku v Zamore, bola slabšia atmosféra. Ale divákov bolo ozaj dosť veľa. Výsledok z minulého roku ? Obhájil som nepopulárnu 4. priečku. A aj keď sa mi podarilo zdolať pár rivalov, prišli aj niektorí iní, napr. Hemonic, ktorý ma porazil. Tento rok sa budem snažiť pripraviť tak, aby som porazil starých aj nových súperov.

V Zamore v roku 2002 štvrtý za domácim Španielom a už známou dvojicou, českým rivalom Bednářom a Francúzom Dubois-Dunilacom, ktorí ťa porazili aj teraz, ale všetkým vypálil rybník iný Francúz spomínaný Bertrand Hemonic, nový majster sveta !? Podľa pohľadu do výsledkových listín neznáme meno...prekvapil. Kto to je, poznáš ho?

Meno mi niečo hovorilo. Myslel som si, že jazdil v C2, ale keď som si pozrel staršie výsledky, tak som ho našiel na C1. V Anglicku na MS 2001, kde sa mne nepodarilo zajazdiť dobré umiestnenie, skončil práve on na zemiakovom 4.mieste. Takže pre mňa nebol taký neznámi, ale určite príjemne prekvapil sám seba.

K priebehu závodu ešte doplňujúca otázka, na zamykaní vody v Novákoch si spomenul svoju taktickú chybu v pretekoch. Môžeš to popísať podrobnejšie, nech sa prípadne poučia aj ostatní? Netýkalo sa to záverečného finišu, ten bol podľa výsledných časov krutý?

Keď to zhrniem, tak mi z toho vychádza len toto vysvetlenie: keď som bol na špici štartového poľa a ťahal som celú skupinu na prvom mieste, začal som premýšľať, že by som si mal trochu oddýchnuť na vlne. A hoci som necítil únavu, naopak išlo sa mi veľmi dobre, som spomalil, aby som sa dostal na vlnu a v tom všetci dali trhák, aby sa dostali na špicu. Ja som zostal v strede vo vlnách a prepadol som na koniec skupiny.... Takže poučenie je, že som mal ťahať až kým by sa skupina nerozpadla alebo aspoň nezmenšila o pár ľudí. Keby sme zostali v skupine takí štyria max. piati, bolo by to lepšie. Aspoň teraz si to tak myslím, že som to nezvládol takticky, lebo fyzicky som sa cítil v pohode.

Ešte na záver trochu matematiky, hral som sa s číslami z výsledkovej listiny s kalkulačkou v ruke keď sa pozriem na časy prvých troch, bolo to tesné, Bednář prehral len o 5 sekúnd, čo na 39km robí 15m, tretí v poradí došiel za ním 69m a ak som sa nepomýlil, tak ty si to všetko obrazne povedané pozoroval zo vzdialenosti 743m. Videl si to naozaj na vlastné oči ?

Rieka, kde sa išlo do záveru sa zatáčala, takže som videl pred seba max. 500m a preto som to nevidel. Ale už som videl na videu ako Bednář prehral na MS 2000 v maratóne len o 0,662 tisícin sekundy a skončil druhý. Tak koľko by to bolo asi cm ?

Ten záverečný výpočet necháme na vás milí čitatelia, prvého úspešného počtára odmeníme drobným darčekom..... Na záver chcem dodať, že z letmého pohľadu do posilovne môžem zodpovedne prehlásiť, že Rado robí maximum preto, aby na tohtoročných MS stiahol aj ten necelý kilometer a všetci mu držíme palce, nech sa mu konečne na hrudi zaligoce aj medaila zo „sveta.“

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
4 otázky pre Rada Rusa, reprezentanta v marátone“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
Rudno Cup, 9. ročník
18.05.2024 | Nitrianske Rudno, Priehrada
SP II. Svetový pohár - šprint
24.05.2024 | Poznaň, POL
Medzinárodná regata juniorov/U23
24.05.2024 | Bratislava, Zemník
SP Svetový pohár - maratón
01.06.2024 | Brandenburg, GER
Pohár SNP
01.06.2024 | Piešťany, Váh-Slňava
KP juniori
08.06.2024 | Bratislava, Zemník
ME Majstrovstvá Európy - šprint seniori
13.06.2024 | Szeged, HUN
Veľká cena Komárna
15.06.2024 | Komárno, Stredisko kanoistiky Komárno
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.