4 otázky pre Andreja Páleša.

4 otázky pre Andreja Páleša, bývalého úspešného kanoistu a dnes už aj bývalého trénera nováckej mládeže.

Sýkora Ivan | 16.11.2003 07:46:10

1. Na uzamykaní vody v Novákoch si pred ponorením symbolického kľúča oznámil, že dočasne končíš s trénovaním a všetkým si sa poďakoval na rozlúčku. Tak ako to je s tým dočasným koncom?

Môj koniec na poli trénerskom je výsledkom dlhodobého procesu. Hlavný dôvod je predovšetkým časová tieseň. Pri povolaní architekta potrebujem maximálnu časovú flexibilitu, ktorú som si pri pravidelných tréningoch nemohol dovoliť. V podstate namiesto využitia voľného času, som si ukrajoval z času pracovného. Posledné dva roky som sa pokúšal za seba nájsť adekvátnu náhradu, aby Rasťo nezostal na tréningovú skupinu sám, ale z rôznych dôvodov sa mi to nedarilo, až kým to neprerástlo do nezvládnuteľnej situácie. S trénerstvom sa lúčim s pocitom, že som urobil niečo zmysluplné, ale s predsavzatím, že sa k tomu vrátim, keď mi to dovolí situácia, aby som to mohol robiť lepšie. Zatiaľ mi nezostáva nič iné, iba sa poďakovať všetkým, ktorí formovali túto významnú časť môjho života ... počnúc každým dievčaťom a chalanom (chcem sa vyhnúť, pre niektorých ponižujúcemu označeniu - "decko"), s ktorými som sa stretával na tréningu, cez kolegov trénerov, kamarátov v klube vrátane jeho vedenia až po rodičov pretekárov a sympatizantov klubu. Teraz sa chcem zamerať na to, aby som mohol dať všetko potrebné svojmu povolaniu. Môžem si dovoliť viac ( alebo ďalej? ) cestovať a snažím sa presadiť tiež v "českých zemích", kde je priaznivejšia situácia pre uplatnenie a trhová cena lepšie pokrýva skutočné náklady vynakladané pri mojej profesii. V prípade, že sa mi podarí zraziť pracovnú dobu do bežného limitu a stabilizovať sa v jednom regióne, príde čas vrátiť sa ku kanoistike naživo a zodpovedne.

2. Znamená to aj koniec tvojich aktivít okolo kanoistiky celkovo napr. ako funkcionára ?

Aj túto otázku sám riešim dosť dlho. Funkciu tajomníka klubu skladám ku koncu volebného obdobia - Výročná členská schôdza 2004. Rozhodnutý som pomáhať klubu naďalej v oblasti grafiky - mám rozpracovanú prezentáciu na rok 2004 pre tlačovú i multimediálnu verziu. Chcel by som tiež pomôcť pri organizačnom zabezpečení pretekov v Novákoch.

3. A čo tvoja práca na www.kanoe.sk ?

Tu treba zdôrazniť, že na kanoe.sk v neporovnateľne väčšej miere pracuje Radko Oršula. Ja prispievam k celkovej koncepcii stránky a ku grafike ... ... máme rozpracovanú novú verziu, ktorá sa formuje akousi búrkou nápadov a na tom už máš nemalý podiel i ty, ako člen redakcie. (to som ani netušil – pokus o vtipnú poznámku redaktora) Naša komunikácia prebieha a vždy prebiehala viac než 90% cez internet, takže sa nebojím, že ak ja skončím napríklad v Prahe, že to bude nejaký výrazný problém. Čiže tu sa dá odpovedať priamo: Áno, mienim pokračovať.

4. Takže čo dodať na záver ?

Hlavne by som bol rád, keby si bývalí moji a Rasťovi zverenci odniesli so sebou do vyšších vekových kategórií schopnosť samostatne myslieť a chuť nielen pracovať, ale aj učiť sa (napríklad technike, regenerácii, výžive, životospráve, tréningovému režimu) a nečakali, kým si ich niekto všimne a potlačí ich. Toto by malo k úspechu stačiť....

A v neposlední řadě pozdravuji diváky v poslední řadě. Prepáč, že sa lúčim frázou, ale aj "ahoj" už niekto predo mnou povedal, čiže i tak by som nebol originálny.

Ďakujem Andrejovi nielen za vtipný záver, ale hlavne objasnenie jeho zámerov do budúcnosti a podnetný odkaz mládeži, ktorý stojí za to ! Verím, že nasledujúce prianie hovorím v mene každého kto ho pozná, takže tu je: Držíme Ti palce v Tvojom povolaní a tešíme sa na Tvoj nový a lepší návrat.

Andrej Páleš a Ivan Sýkora, internet november 2003Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
4 otázky pre Andreja Páleša.“.

Späť na zoznam aktualít
MSM GROUP
KINET - internet a televízia
Slovenský pohár 2021
1. KOM
100,0%
597,50
2. NOV
47,0%
281,00
3. PIE
33,1%
197,50
4. ŠAM
27,2%
162,50
5. UKB
27,0%
161,50
Nedávne a najbližšie podujatia
MS Majstrovstvá sveta - seniori
16.09.2021 | Kodaň, DNK
Súťaž olympijskych nádejí
17.09.2021 | Račice, CZE
MSR Majstrovstvá Slovenska - maratón
18.09.2021 | Štúrovo
MS Majstrovstvá sveta - veteráni
24.09.2021 | Ternopiľ, UKR
MS Majstrovstvá sveta - maratón
27.09.2021 | Bascov, RUM
Svetový pohár - maratón
15.10.2021 | Shaoxing, CHN
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.
Mediálny partner
Slovenská tlačová agentúra