1. SVETOVÝ POHÁR VETERÁNOV 4. MEDZINÁRODNÁ REGATA VETERÁNOV

V dňoch 7.-8. júla 2001 sa v Maďarsku v malom mestečku Velence na jazere s rovnakým názvom konal pod hlavičkou ICF 1. Svetový pohár veteránov a 4. Medzinárodná regata veteránov.

Ľuboš Kunc (Dunajčík) | 11.07.2001 00:00:00

Obidve súťaže prebiehali pod záštitou Ministra dopravy a vodného hospodárstva Maďarskej republiky. Riaditeľom pretekov bol Olympijský víťaz a viceprezident maďarskej kanoistickej federácie pán István Vaskuti.
Preteky sa konali na tratiach 500m ako Svetový pohár (vekové kategórie od 35 rokov) a 200m ako Medzinárodná regata (vekové kategórie od 30 rokov).

Celkove sa pretekov zúčastnilo viac ako 200 pretekárov z 10 krajín sveta (Belgicko, Česká republika, Juhoslávia, Kanada, Nemecko, Maďarsko, Rusko, Slovensko, Spojeneé štáty americké, Švédsko).

3.miesto (Laura Jackson - USA)
3. miesto (L. Jackson, V. Mišík, Ľ. Kunc)
5. miesto (K. Bergendiová)
3. miesto (M. Mišík, V. Mišík, M. Krásny)
Kunc Ľuboš (35-39) C1 200m
C1 500m
K4mix 500m
8. miesto
7. miesto
3. miesto (K. Bergendiová, L. Jackson, V. Mišík)
Mišík Martin (35-39) K1 500m
K2 200m
K2 500m
K4 500m
6. miesto
K3. miesto (B. Kunc, V. Mišík, M. Krásny)
Mišík Vladimír (40-44) K1 500m
K2mix 500m
K4 500m
K4mix 500m
6. v rozjazde - vypadol
5. miesto (L. Jackson)
3. miesto (B. Kunc, M. Mišík, M. Krásny)
3. miesto (K. Bergendiová, L. Jackson, Ľ. Kunc)
Ján Rusnák (35-39) K1 200m
K1 500m
K2 500m
2. miesto
1. miesto
2. miesto (Milan Krásny - CZE)

Všetci sú členovia najstaršieho slovenského vodáckeho klubu DUNAJČÍK Bratislava.

Z uvedeného vidno, že naše družstvo si počínalo celkom úspešne, keď vo vode vetrom rozvlneného jazera Velence vydolovalo šesť medailí a celkovo 13 umiestnení do 6. miesta:
1. miesto 1
2. miesto 2
3. miesto 3
4. miesto 2
5. miesto 4
6. miesto 1

Najúspešnejším slovenským reprezentantom bol Ján Rusnák pochádzajúci z Košíc, ale jazdiaci vo farbách vodáckeho klubu DUNAJČÍK (úspešný reprezentant Slovenska v zjazde na divokej vode - pozn. redaktora), ktorý získal všetky naše najcennejšie kovy.

Zvíťazil v ťažkej konkurencii v kategórii K1 muži 500m 35-39 roční a v rovnakej kategórii na 200m obsadil výborné 2. miesto. Rovanko na druhom mieste sa umiestnil spolu s českým veteránom Milanom Krásnym na K2 500m 35-39, kde majstri Slovenska Mišík Martin - Kunc Branislav obsadili ešte pekné 5. miesto.

Zaujímavosťou našej reprezentácie bolo, že každý jej člen si domov odvážal aspoň jednu medailu, ktorá mu bude stále pripomínať toto pekné podujatie.

Preteky boli pripravené na úrovni, atmosféra na brehu i na vode bola veľmi priateľská, ale v pretekoch si nikto nič nedaroval.

Prekvapila nás však vysoká športová úroveň pretekov podložená dobrými výkonmi súťažiacich zvlášť domácich maďarských pretekárov, medzi ktorými nechýbali ani bývalí vynikajúci športovci a medailisti z Olympijských hier a Majstrovstiev sveta. Približne 2/3 účastníkov tvorili práve reprezentanti usporiadajúcej krajiny Maďarska.
Taktiež prekvapujúco na nás zapôsobili lode, ktoré pretekári používali, keď viac ako 1/3 používala lode nového typu a to prakticky bez rozdielu veku. Nebolo ničím výnimočným, keď sa v kategórii 50+ objavili na štarte pretekári na veľmi úzkych a vratkých lodiach a čo bolo priam zarážajúce , hlavne medzi kanoistami, kde v kategóriách 35+, 40+ a aj 45+ bola väčšina finalistov práve na lodiach nového typu.

V rovnakom termíne sa konali na Slovensku preteky Slovenského pohára (Novácka päťstovka), čo znemožnilo účasť ďalších našich veteránov na tomto podujatí, nakoľko si museli plniť svoje trénerské povinnosti na domácom vrcholnom podujatí.
Potešujúce však je, že aj tu sa konali preteky veteránov na tratiach 200 a 500m a to za pomerne slušnej účasti (ďaleko väčšej ako nedávne Majstrovstvá Slovenska veteránov v Trenčíne 23.-24.6.2001 - pozn. redaktora).

Pevne verím, že aj vďaka týmto impulzom sa veteránske hnutie dostane trochu do povedomia kanoistickej verejnosti a získa si väčšiu podporu (aspoň morálnu) aj v kruhu funkcionárov zväzu, rozhodcov a organizátorov pretekov ako aj aktívnu účasť samotných trénerov, rodičov (vo väčšine prípadov všetko bývalých pretekárov), prípadne aj ďalších prívržencov slovenskej kanoistiky.

1. SVETOVÝ POHÁR VETERÁNOV 4. MEDZINÁRODNÁ REGATA VETERÁNOV“.