Možnosti značenia káblov pre lepšiu orientáciu

Vedenie a zapojovanie elektrickej kabeláže na zložitejších prístrojových systémoch vyžaduje často dodatočné označovanie, najmä z toho dôvodu, že inštaláciu často realizujú iné osoby, než tie, ktoré systémy zapojenia navrhli.

platená spolupráca | 20.01.2021 12:18:32

K označovaní je možné využiť rôzne druhy dočasných i permanentných prostriedkov, ktoré umožňujú jednak farebné rozlišovanie, jednak pridanie konkrétneho popisu.

Okrem značenie káblov je možné tieto prostriedky použiť aj ako nosiče špecifickej informácie alebo upozornenia, ktoré sa ku káblu, vedení alebo konkrétnemu systému vzťahujú.

Nástroje pre označovanie káblov

Kabeláž je možné označovať niekoľkými spôsobmi, obvykle však ide o inštaláciu trvanlivého štítku z pevného materiálu, ktorý je možné popisovať alebo potlačiť vlastným nápisom. Okrem štítkov sú využívané i univerzálne plastové označovače, ktoré sú potlačené číslicami a využívané k značeniu poradia kabeláže. Systémy využívajúce štítky – identifikátory – je možné rozčleniť do týchto skupín:

  • zatlačovacie – majú obvykle pevný plastový tvar so zobáčikmi, ktorý sa na kábel jednoducho pritlačí a nasunie na správne miesto, na hornú stranu je možné upevniť špecifické označenie
  • nasúvacie – na kábel sa spravidla umiestňujú ešte pred nasadením konektora (ak majú pevnú konštrukciu), alebo po vypojení kábla zo zariadenia (ak majú nastaviteľný prierez)
  • samolepiace – sú obvykle z pevného papiera s vodeodolnou úpravou alebo z plastovej fólie s možnosťou ručného popisovania

Okrem priamych identifikátorov na káble je možné zadovážiť tiež štítky na kabeláž v lištách, ktorá sa priamo umiestni na príslušné nosné telo.

Ako postupovať pri výbere štítka

Ak vyberáte vhodný identifikátor pre konkrétne typy káblov, je potrebné riešiť nasledujúce kritériá:

  • hrúbka kábla – štítky sú vždy dimenzované na určitý prierez, aby držali presne na tom mieste, kde majú byť nasunuté – každý typ štítka má udaný minimálny a maximálny prierez kábla, aby z neho neskĺzol alebo ho pri inštalácii nepoškodil
  • tvar kábla v priestore – ak je kábel vedený v zväzku alebo bužírke, prípadne neprístupný na väčšej dĺžke nie sú vhodné pevné podlhovasté označovače
  • prostredie prevádzky – i napriek tomu, že sú samolepiace identifikátory obvykle vodedoloné, nie sú vhodné do rizikových prevádzok, kde by mohlo dôjsť k ich poškodeniu (to isté platí i pre ich umiestňovanie blízko pohyblivých súčastí)

Veľmi dôležitým aspektom výberu sú tiež teplota a vlhkosť prostredia, prípadne prístup slnečného žiarenia, ktoré ovplyvňujú predovšetkým kvalitu popisovania a potlače. Ak bude prevádzka zariadenia prebiehať v zhoršených podmienkach, je lepšie vyberať identifikátory minimálne so zalaminovaným popisom alebo potlačou, prípadne označovače s predtlačeným číslovaním.

Diskusia

Buďte prvý, kto napíše komentár k článku
Možnosti značenia káblov pre lepšiu orientáciu“.

Späť na zoznam aktualít
Slovenský pohár 2023
1. KOM
100,0%
1 266,50
2. UKB
76,6%
970,50
3. PIE
65,4%
828,00
4. NOV
60,6%
767,00
5. ŠAM
51,0%
645,50
Nedávne a najbližšie podujatia
I. KP seniori + testovanie juniori a kadeti
27.04.2024 | Bratislava, Zemník
Tip od vás...
Ak ste narazili na zaujímavý článok alebo informácie, dajte nám o nich vedieť, radi ich spracujeme a následne uverejníme.