Víťazmi ankety Vlček, Kmeťová, Ostrčil, Rus a K4.

V Bratislave v piatok slávnostne vyhlásili výsledky ankety Rýchlostný kanoista roka 2007.

SITA, zs | 21.12.2007 23:35:06

Zaujímavosťou je, že vo všetkých piatich hlavných kategóriách si víťazi zopakovali minuloročné prvenstvá. Honor najlepšieho kajakára obhájil Erik Vlček, najlepšej kajakárky Ivana Kmeťová, kanoistom roka sa opäť stal Marián Ostrčil, v kategórii maratóncov triumfoval Radoslav Rus a najlepšou posádkou sa stal mužský štvorkajak. V ňom v porovnaní s predchádzajúcou sezónou došlo k jednej zmene, keď na poste zadáka Róberta Erbana nahradil Juraj Tarr.

V kategórii kajakárov po štvrtý raz v rade zvíťazil člen zlatého štvorkajaka na 1000 a 500 m trati z majstrovstiev Európy v španielskej Pontevedre a z 500 m na majstrovstvách sveta v nemeckom Duisburgu Erik Vlček a majiteľ bronzovej medaily na 1000 m a tým aj olympijskej miestenky z toho istého šampionátu. "Vlajková loď" slovenskej rýchlostnej kanoistiky zvíťazila aj v oboch štartoch vo Svetovom pohári v maďarskom Szegede na 500 aj 1000 m. Zlatú bodku mal aj jeho štart v K4 na majstrovstvách Slovenska na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom. "Celý rok sme mali veľmi dobrú formu, to prinášalo rovnako pekné výsledky. Podarilo sa nám všetko, čo sme si predsavzali. Päť zlatých medailí z vrcholných svetových podujatí a jeden bronz - to je veľmi pekná bilancia. Myslím, že môžeme byť všetci spokojní. Jasné, že my vždy ideme na preteky s cieľom zvíťaziť. V Duisburgu nám to celkom nevyšlo na kilometrovej trati, ale boli to veľmi náročné preteky, medaila je však odmenou za drinu. No a verím, že na olympiáde to našim premožiteľom vrátime," povedal pre agentúru SITA staronový anketový víťaz v kategórii kajakárov.

Najlepším kanoistom sa rovnako po štvrtý raz suverénne stal Marián Ostrčil. Celý svet a azda aj sám seba prekvapil na svetovom šampionáte, kde v pretekoch na kráľovskej trati 1000 m vybojoval striebro. Na medailu si siahol aj v pretekoch 1. kola Svetového pohára v Záhrebe, kde rovnako na kilometrovej trati ako najlepší Európan obsadil 3. miesto, keď pred ním skončili iba Kanaďania Mark Oldershaw a Tom Hall. Na ME v Pontevedre skončil štvrtý. Na domácej scéne sa objavil niekoľkokrát a zakaždým suverénne triumfoval. "Tento rok bol pre mňa veľmi úspešný, som maximálne spokojný. Opäť som sa posunul o niečo vyššie a zdá sa, že si formu viem udržať dlhší čas. Dokonca ešte aj teraz na jeseň po sezóne som dosahoval vynikajúce časy. Myslím, že je to pre mňa dobrý odrazový mostík do ďalšej sezóny. Viem, že sa teraz bude odo mňa aj na olympiáde čakať útok na medailu. Našťastie, nie som taký známy, ako trebárs štvorkajak. Ja aj keď skončím štvrtý, možno si to nikto ani nevšimne," s úsmevom vravel Marián Ostrčil a pokračoval: "Teraz by som bral v Pekingu aj postup do finále, ale viem, že keď sa doň prebojujem, budem chcieť ísť čo najvyššie."

Ocenenie pre najlepšiu kajakárku druhýkrát v kariére získala Ivana Kmeťová. Spolu s Martinou Kohlovou prikrášlili mimoriadne úspešné vystúpenie slovenskej výpravy na majstrovstvách sveta v Duisburgu striebornou medailou na neolympijskej, ale divácky mimoriadne atraktívnej šprintérskej trati 200 m. Na 500 m skončili štvrté a vybojovali si priamy postup na budúcoročné Hry XXIX. olympiády v Pekingu. "Je to jednoznačne najúspešnejšia sezóna v mojej kariére. Samozrejme, že TOP-výsledok je medaila z majstrovstiev sveta. Bola to naša prvá medaila z takéhoto fóra. Rada spomínam aj na titul majsterky Európy v kategórii do 23 rokov a striebro z majstrovstiev Európy na dvesto metrov. Samozrejme, nesmiem zabudnúť ani na štyri prvenstvá v pretekoch Svetového pohára. Možno sme chceli trochu viac na päťstovke na majstrovstvách Európy, ale ani to štvrté miesto nebolo zlé," obzrela sa za uplynulým rokom sympatická Nováčanka.

Najlepším slovenským maratóncom sa štvrtýkrát v rade stal Radoslav Rus. Na majstrovstvách Európy v Trenčíne potvrdil rolu favorita a zvíťazil. Na svetovom šampionáte v maďarskom Győri sa mu však ušla iba už takmer tradičná štvrtá priečka. "Bol som nadšený z výsledkov na majstrovstvách Európy, ale čakal som lepší výsledok na majstrovstvách sveta. Pripravený som sa vtedy cítil úplne super, ale nevyšlo to. Šport je taký a majstrovstvá sveta sú pre mňa asi zakliate," posťažoval sa ďalší z nováckej kanoistickej liahne Radoslav Rus, ktorý už tretíkrát obsadil na MS miesto hneď za stupňom

V kategórii posádok anketové prvenstvo podľa očakávania získal mužský štvorkajak v novej zostave Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr.

Najúspešnejším juniorom sa stal Juraj Baránek. Bol členom bronzového štvorkajaka na 500 m z majstrovstiev sveta juniorov v českých Račiciach. Bronz získala posádka aj na medzinárodnej mládežníckej regate v Bochume na 500 i 1000 m.