Hargašov memoriál pre maďarskú loď Boros - Solti

Hargašov memoriál v kanoistickom maratóne vyhrala maďarská posádka Adrián Boros - László Solti, ktorá triumfovala medzi mužmi v disciplíne K2 aj v absolútnom poradí. Zo slovenských pretekárov sa najvyššie umiestnil Marián Lachkovič (19. v absolútnom poradí, siedmy v K1), ktorý je trénerom slovenskej reprezentácie v maratóne. Samuel Baláž bol v kategórii K1 juniori deviaty, v absolútnom poradí tridsiaty. Na 71. ročníku Hargašovho memoriálu sa zišla silná konkurencia, v štartovom poli nechýbali majstri sveta i ďalší medailisti zo svetových šampionátov na maratónskej trati. Prilákali ich na Slovensko aj zaujímavé prémie, celkový balík činil 55-tisíc eur. Informoval o tom portál canoe.sk.

SITA, ds;ru | 26.09.2016 20:12:41

V prvý deň dvojetapových pretekov sa súťažilo na 27 km na Malom Dunaji (Madarász - Veľké Blahovo - Madarász), druhý deň bol dejiskom "veľký" Dunaj so štartom i cieľom v Čilistove, finišovalo sa v areáli x-bionic®sphere. Trať merala 25 km. Podujatie sprevádzalo krásne slnečné počasie a veľmi dobré podmienky na pretekanie sa, pričom na atraktivite súťaže pridali aj prenášky (Gundersenova metóda). "Mne sa viac páčila sobotňajšia etapa na Malom Dunaji, kde je viac prírodných zákutí ako na tomto odvodňovacom kanáli, ale treba to vedieť jazdiť. Posledných 5 kilometrov bolo v nedeľu veľmi ťažkých najmä vzhľadom na plytkú vodu," zhodnotil preteky Marián Lachkovič.

V K1 bol medzi mužmi najlepší Juhoafričan Andrew Birkett, ktorý prekonal čerstvého bronzového medailistu z majstrovstiev sveta v Brandenburgu Josého Ramalha. Medzi ženami zdolala Srbka Krisztina Bedőcsová 18-násobnú majsterku sveta Renátu Csayovú z Maďarska. V C1 bol najlepší Márton Kövér (Maď.), v K1 juniorov Juhoafričan Jean van der Westhuyzen, medzi juniorkami sa najlepšie umiestnila Maďarka Zsófia Korsósová. "Zišla sa výborná konkurencia. Prialo nám aj počasie. Kým vlani sme mali na Dunaji obrovské problémy s vlnami, tento rok to bolo podstatne lepšie. A tak nám nič nenarušilo plány," povedal riaditeľ Tomáš Wiebauer pre canoe.sk.

Výsledky - Hargašov memoriál:

K1 muži: 1. Andrew Birkett (JAR) 3:36:08 h, 2. José Ramalho (Portug.) 3:36:11, 3. Ádám Petró (Maď.) 3:37:41,...7. Marián Lachkovič (SR) 3:44:30

K2 muži: 1. Adrián Boros, László Solti 3:19:17 h, 2. Bálint Gere, Márton Meszároš (všetci Maď.) 3:19:19, 3. Jakub Adam, Michael Odvarko (ČR) 3:21:23

C1 muži: 1. Márton Kövér 3:56:57 h, 2. Ádám Dóczé (obaja Maď.) 4:05:50,...4. Matej Rusnák (SR) 4:21:50

K1 juniori: 1. Jean van der Westhuyzen (JAR) 3:36:43,...9. Samuel Baláž (SR) 3:56:17

K1 ženy: 1. Krisztína Bedőcsová (Srb.) 3:53:53 h, 2. Renáta Csayová 3:54:02, 3. Vanda Kiszliová (obe Maď.) 3:54:07

K1 juniorky: 1. Zsófia Korsósová (Maď.) 4:09:46 h,...4. Anita Konečná (SR) 4:23:26

Hargašov memoriál pre maďarskú loď Boros - Solti“.