Plovdiv MEJ a U23: Slováci z Plovdivu s tromi medailami

Mladí slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike si vybojovali tri medaily (bilancia: 1 - 1 - 1) na majstrovstvách Európy juniorov a pretekárov do 23 rokov v bulharskom Plovdive. Všetky získali v kategórii juniorov a vždy pri nich figuruje meno Csaba Zalka. Člen KCK Šamorín (roč. nar. 1999) sa ešte v piatok večer radoval z najcennejšieho kovu ako člen štvorkajaka na 500 m, spolu s ním boli v spoločnej lodi Martin Nemček, Samuel Baláž a Milan Fraňa. V nedeľu predpoludním boli Zalka s Balážom strieborní v K2 na 1000 m, pri popoludňajšom vyvrcholení tohto kontinentálneho šampionátu skompletizoval svoju zbierku individuálnym bronzom vo finále K1 na 200 m.

SITA, ru | 17.07.2016 20:44:41

Na kilometrovej trati sa v A-finále predstavili v nedeľu predpoludním aj ďalší slovenskí reprezentanti, ktorí však nedosiahli na medailové stupne. Nikola Zatlkajová bola piata v K1 žien do 23 rokov, medzi juniorkami bola tiež v singlkajaku Marianna Petrušová šiesta a duo Lucia Oršulová, Paulína Tesáriková klasifikovali v K2 junioriek na 8. priečke. Vincent Farkas, ktorý bude SR reprezentovať aj na augustových olympijských hrách v Riu de Janeiro, obsadil 6. miesto v C1 pretekárov do 23 rokov, na 9. pozícii skončil medzi juniormi-singlkanoistami Jakub Lutaš. Dvaja Slováci - Milan Fraňa medzi juniormi a Viktor Demin v kategórii do 23 rokov - triumfovali v nedeľu na 1000 metrov, ale "len" v B-finále a v Plovdive tak boli v konečnom účtovaní na 10. priečke.

V popoludňajšom finálovom bloku na 200 metrov okrem spomenutého Zalku a jeho bronzu v K1 malo Slovensko v A-finále už iba jedno zastúpenie: Lucia Oršulová bola siedma v singlkajaku junioriek. Zo štyroch účastí v "béčkovom" finále si najlepšie počínal Jakub Lutaš, ktorého klasifikovali v C1 juniorov na druhom, celkovo na 11. mieste. Medzi pretekármi do 23 rokov sa duo Daniel Szokol, Adam Botek zmestilo v konečnom účtovaní disciplíny K2 do elitného tucta, v nedeľu ich klasifikovali v rámci B-finále na tretej pozícii.

Majstrovstvá Európy juniorov a do 23 rokov v rýchlostnej kanoistike - Plovdiv (Bul.) - nedeľňajšie finálové výsledky a umiestnenia Slovákov:

1000 m:

Juniori:

K1 - A-finále: 1. Rasmus Knudsen (Dán.) 3:32,432 min, ...10. (1. v B-finále) Milan Fraňa (SR) 3:39,397

K2 - A-finále: 1. Luke Harding, Magnus Gregory (V. Brit.) 3:14,712, 2. Samuel Baláž, Csaba Zalka (SR) 3:15,936, 3. Márk Szendy, Erik Csokor (Maď.) 3:17,632

K4 - A-finále: 1. Bielorusko 2:56,352

C1 - A-finále: 1. Alexander Tutajev (Rus.) 3:49,380, ...9. Jakub Lutaš (SR) 4:05,436

C2 - A-finále: 1. Majsiuk, Vaščanka (Bielor.) 3:36,296

Muži do 23 rokov:

K1 - A-finále: 1. Igor Bajčevskij (Bielor.) 3:33,644, ...10. (1. v B-finále) Viktor Demin (SR) 3:37,052

K2 - A-finále: 1. Tomáš Veselý, Radek Šlouf (ČR) 3:10,544

K4 - A-finále: 1. Rusko 2:49,376

C1 - A-finále: 1. Vladislav Čebotar (Rus.) 3:53,708, ...6. Vincent Farkas (SR) 4:00,556

C2 - A-finále: 1. Jurij Vandiuk, Andrij Rybačok (Ukr.) 3:37,468

Juniorky:

K1 - A-finále: 1. Sofie Kinclová (ČR) 4:00,516, ...6. Marianna Petrušová (SR) 4:05,148

K2 - A-finále: 1. Lilla Bánkiová, Virág Jeneiová (Maď.) 3:41,784,...8. Lucia Oršulová, Paulína Tesáriková (SR) 3:51,416

Ženy do 23 rokov:

K1 - A-finále: 1. Aleksandra Krišinová (Bielor.) 3:57,184,...5. Nikola Zatlkajová (SR) 4:06,020

K2 - A-finále: 1. Carola Schmidtová, Sarah Brüsslerová (Nem.) 3:42,168

200 m:

Juniori:

K1 - A-finále: 1. Sergej Filin (Rus.) 35,759, 2. Jérémy Leray (Fr.) 35,993, 3. Csaba Zalka (SR) 36,156

K2 - A-finále: 1. Sergej Filin, Andrej Šmyrov (Rus.) 32,038, ...13. (4. v B-finále) Matúš Jedinák, Martin Nemček (SR) 35,458

C1 - A-finále: 1. Alexander Tutajev (Rus.) 40,964,...11. (2. v B-finále) Jakub Lutaš (SR) 43,553

K1 - A-finále: 1. Oleg Gusev (Rus.) 33,788

K2 - A-finále: 1. Michele Bertolini, Riccardo Spotti (Tal.) 30,559,... 12. (3. v B-finále) Daniel Szokol, Adam Botek 32,794

C1 - A-finále: 1. Vadim Korobov (Lit.) 37,446

Juniorky:

K1 - A-finále: 1. Biljana Reličová (Srb.) 40,728, ...7. Lucia Oršulová (SR) 43,324

C1 - A-finále: 1. Nikolina Mijuškovičová (Srb.) 48,074

C2 - A-finále: 1. Alija Almakajevová, Daria Charčenková (Rus.) 44,566

K1 - A-finále: 1. Dominika Wlodarczyková (Poľ.) 39,553,... 18. (9. v B-finále) Nikola Zatlkajová (SR) 43,721

C1 - A-finále: 1. Kamila Bobrová (Bielor.) 46,238

C2 - A-finále: 1. Daryna Pikulevová, Kamila Bobrová (Bielor.) 42,686